Bezpieczna szkoła, bezpieczny uczeń

Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Bezpieczna szkoła Bezpieczny uczeń, który zakończył się 28 lutego 2013 r. Hasłem konkursu było Prawo, Przyjaźń, Tolerancja. Konkurs miał służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów oraz spopularyzował wśród uczniów podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia, tolerancji wobec osób niepełnosprawnych itp.

Dzieci i młodzież miała okazję uczestniczyć w debacie uczniowskiej pt.: „Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel”, w konkursach plastycznych dotyczących tematyki relacji międzyludzkich, ”Rowerzysto bądź bezpieczny na drodze”, „Mamo, tato nie pal”. Dzieci i młodzież uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej z Raciborza, którzy przestawili pokaz udzielania pierwszej pomocy, w prelekcji funkcjonariuszy Policji nt. odpowiedzialności karnej nieletnich, rozpoznawaniu zagrożeń przed wciągnięciem do różnego rodzaju grup, w konwersatorium przeprowadzonym przez kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej pt. „Nie jesteś sam, jak monitorować sytuację osób z otoczenia, które znalazły się w biedzie”. Zorganizowano szereg działań mających na celu kształtowanie postaw akceptujących niepełnosprawność m.in. spotkanie integracyjne z osobami niepełnosprawnymi z Pałacu Różanego, wyjazd do Raciborskiego Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przedstawienie Teatru Profilaktycznego o w/w tematyce. Uczniowie gimnazjum wzięli udział w otwartej rozprawie sądowej w Sądzie Rejonowym w Raciborzu wraz z wejściem na teren Zakładu Karnego w Raciborzu.

Po ocenie Jury nadesłanej dokumentacji konkursu Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach otrzymał certyfikat Bezpiecznej Szkoły oraz członkostwo Ogólnopolskiego Klubu „Bezpieczne Szkoły”.

Koordynatorzy konkursu p. Sabina Nowak, p. Ilona Cieślik, p. Anna Bindacz przy współpracy wychowawców klas SP i G.

2011 Bezpieczna szkoła. LeF