Szkoła w Krzyżanowicach ma swoją monografię

okladka kronika13 maja 2013 roku to wyjątkowa data, która na długo zapisze się w historii krzyżanowickiego ZSO. Dlaczego? W ten właśnie poniedziałek odbyła się oficjalna promocja książki o naszej szkole.

O 17.00 w sali gimnastycznej zebrało się wiele osobistości, między innymi wójt Gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, wydawca monografii Grzegorz Wawoczny, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Agnieszka Winiarczyk, emerytowani oraz obecni dyrektorzy i nauczyciele naszej szkoły, absolwenci oraz aktualni uczniowie. Cała gala rozpoczęła się krótkim wprowadzeniem ukazującym drogę, jaką przebyła nasza szkoła z budynku obok kościoła, do obecnego na ulicy Łąkowej. Podczas niej usłyszeliśmy także wiersz pani Marii Riedel opowiadający właśnie tę historię. Potocznie mówi się, że to, co najlepsze, zostawiamy na koniec. W tym przypadku było tak samo, bo to właśnie podczas finału całej uroczystości zobaczyliśmy profesjonalnie wykonaną prezentację przedstawiającą fragmenty książki. W jej skład wchodziły zdjęcia, krótkie opisy oraz wyczerpujące komentarze dwóch nauczycieli.

Jeśli już o nich mowa, cóż to byłby za artykuł, w którym nie ma ani słowa o dwóch najważniejszych osobach, którym zawdzięczamy istnienie szkolnej monografii. Pierwszą z nich jest pani Anna Bindacz nauczycielka historii i WOS-u. Drugim, równie zasłużonym autorem monografii, jest pan Leonard Fulneczek, były wójt Gminy Krzyżanowice oraz były dyrektor krzyżanowickiej szkoły.

Uroczystość uświetniły występy szkolnego zespołu muzycznego oraz duetu z zespołu tanecznego "Krzyk". Cała gala zakończyła się uroczystym podziękowaniem oraz wręczeniem kwiatów autorom. Po jej zakończeniu, wszystkim obecnym podarowano książki wydane na zlecenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzyżanowicach w ramach projektu pt. "Historia szkoły w Krzyżanowicach - wydanie monografii szkoły" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Zostało także otwarte szkolne muzeum, po zwiedzeniu którego można było się udać na mały poczęstunek mający miejsce na szkolnej stołówce.

Prezentację można zobaczyć pod następującym adresem: Prezentacja monografii szkoły

Tekst pochodzi z najnowszego numeru szkolnej gazety „Migawki spod Ławki”
2011 Monografia szkoły. LeF