Teatr w szkolnej bibliotece

W dniach 10,11 i 14 kwietnia biblioteka szkolna po raz czwarty zaprezentowała uczniom klas I – IV utwór patrona szkoły Gustawa Morcinka, którego 50 lecie śmierci obchodziliśmy w grudniu ubiegłego roku. Przedstawiono powiarkę pt. „Jak śmierć była matką chrzestną”.

Opowiadanie mówi o biednym śląskim krawcu, który miał dużo dzieci. Nie miał ich czym wyżywić, a jego żona znalazła w sitowiu koszyk z jeszcze jednym dzieckiem. I to go już tak załamało, że chciał się powiesić. Spotkał śmierć, która wybiła mu ten pomysł z głowy. Sama zaoferowała się zostać matką chrzestną znajdy, obdarowując go majątkiem. Poleciła, aby uczył się, gdy dorośnie, za lekarza. A jakie były dalsze losy małego Feliksa zainteresowanych odsyłam do książki Morcinka.

W rolę pustelnika i aniołka wcieliła się Katarzyna Moskwa, śmierci – Emilia Krupa, krawca i rycerza – Kacper Organiściak, Feliksa – Artur Solich, diabła – Norbert Porwolik, narratora – Wiktoria Moskwa.

Aktorzy z wielkim przejęciem zagrali  swoje role. Sami przygotowali stroje i rekwizyty.

Ciekawa scenografia pomogła zgromadzonym widzom w odbiorze przedstawienia.

Spektakl został przygotowany pod okiem Marii Adamczyk, szkolnej bibliotekarki, a wystawiono go trzy razy. Widzowie otrzymali słodki poczęstunek i zaproszenie na następny spektakl.

biblioteka 2

2011 Teatr w szkolnej bibliotece. LeF