Święto Szkoły

morcinek24 grudnia w Święto Patrona Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowały klasy pierwsze gimnazjum wraz z wychowawczyniami – panią Anną Mierzwą i panią Wioletą Gaicką.

Hasło przewodnie tej uroczystości brzmiało: „Śląsk – moja Mało Ojczyzna”. Swoją obecnością uroczystość uświetnili wójt Gminy Krzyżanowice, pan Grzegorz Utracki i przewodnicząca Rady Rodziców, pani Aneta Karnówka. W podniosły nastrój wprowadziła zebranych pieśń zespołu Śląsk „Gdybym ja miała”.

Prowadzący przybliżyli zebranym postać Gustawa Morcinka, pisarza, dla którego śląska ziemia była ukochanym domem i który nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach.

Uczniowie pokazali bogactwo i różnorodność śląskiej kultury.

Uczniowie klasy III SP, przygotowani przez panią Annę Weiser, w barwnych śląskich strojach zaprezentowali tradycyjny śląski taniec – trojok.

O tym, że Ślązacy to rozśpiewani ludzie przekonali uczniowie klas I gimnazjum przygotowani przez pana Krzysztofa Fulneczka, którzy, przy akompaniamencie swoich kolegów, pięknie zaśpiewali śląskie pieśni, m.in. „Dzieweczko ze Śląska”, „Wele Raciborza”, „Karolinka”.

Gwara na śląsku jest wciąż żywa. Dowiedli tego zwycięzcy Szkolnego Konkursu Gwary Śląskiej. Zaprezentowali oni życzenia po śląsku.

W odległe czasy dworskich balów zabrała zebranych klasa I a gimnazjum, która pod kierunkiem pani Wiolety Gaickiej przedstawiła bojkę „Jak sie Kopciuch na bal oblykoł”. Uczniowie w pięknych strojach przedstawili dobrze znana wszystkim historię. I w tej bajce zjawiły się wróżki, choć zamiast balowej sukni i karety przyniosły kopciuszkowi tradycyjny śląski strój, a zebrani mogli zobaczyć wszystkie jego elementy. Książę docenił piękno dziewczyny w śląskim stroju i to w niej się zakochał. Na balu uczniowie pięknie zatańczyli dworskie tańce – menueta i walca, które przygotowała z nimi pani Aleksandra Gajęcka.

Następnie rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla klas I–VI, którego tematem było hasło przewodnie akademii. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe zakupione przez Radę Rodziców.

Akademię zakończyło przesłanie - słowa Gerharda Bartodzieja: „Tę ziemię trzeba pokochać taką, jaka jest. Trudna, czarna, ale ona jest nasza, bo tu żyjemy”.

2011 Święto Szkoły. LeF