Wieczór poezji

To była czwarta edycja cyklu „Cztery pory roku”. W tym roku motywem przewodnim Wieczoru poezji, który odbył się 28 czerwca br., było lato. Wystąpili uczniowie, absolwenci i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach.

Scena była zaścielona pachnącą słomą, dzięki której publiczność poczuła sielską, ciepłą atmosferę lata. Po raz pierwszy w Wieczorze poezji została także użyta gra świateł. Występ rozpoczęto przy ciepłym, żółtym odcieniu, a młodzi aktorzy prezentowali utwory o budzącym się do życia dniu. W trakcie przedstawienia na scenie ukazał się kolor czerwony. Wręcz poczuliśmy upalne, ale przyjemne lato. W końcu tło spowiły niebieskie barwy, które oznaczały koniec dnia, ulgę od gorąca i zesłanie letniej bryzy.

W tym roku podczas Wieczoru poezji wystąpiło wyjątkowo wielu aktorów. Mieliśmy przyjemność obserwować występy bardzo młodych uczestników, jak i absolwentów, a w końcu nauczycieli ZSO Krzyżanowice. Utwory, m.in. W. Szymborskiej, J. Tuwima, K. Ługowskiej, K. Wierzyńskiego, A. Asnyka zaprezentowali uczniowie: K. Foitzick, K. Fulneczek, K. Pawlar, K. Nowak, K. Herman, W. Solich, D. Krakowczyk, L. Luleczka, P. Szwast, N. Skiba, A. Karnówka, absolwenci: M. Mętel, K. Bozigórska, W. Utracki, K. Minkina oraz nauczyciele: p. M. Ottlik. Wieczór poezji był wzbogacony o taniec uczennic klasy II i III szkoły podstawowej, którego przepiękną choreografię przygotowała p. A. Gajęcka. Wzruszającym momentem występu było wykonie utworów A. Jantar i I. Santor przez E. Lopocz, R. Blokesza, S. Studniczka i p. K. Fulneczka. Wieczór poezji wyreżyserowała Magdalena Ottlik.

Celem Wieczoru poezji było nie tylko spędzenie miło popołudnia, ale przede wszystkim przeniesienie publiczność w ciepłe, sielskie klimaty nieopodal „Jarmarku cudów”, gdzie piękne jest to, co dookoła: „chmurka zwiewna i mała” czy „olcha w wodzie odbita”, a najpiękniejszy „wszechobecny świat”.

(MO)

2011 Wieczór poezji - Lato. LeF