Wyjazd do Ratki

4 maja dwunastu uczniów naszej szkoły wyjechało na wymianę uczniowską do zaprzyjaźnionej szkoły z Ratki na Węgrzech. Pełni pozytywnej energii wyjechaliśmy spod szkoły o godzinie 8 rano, a na miejscu byliśmy około 17. W Ratce czekały już na nas rodziny, u których mieliśmy spędzić najbliższe dni, poznając kulturę i zwyczaje tego kraju, a przede wszystkim szlifując język niemiecki.

Pierwszy dzień spędziliśmy w Ratce – zapoznaliśmy się ze szkołą, braliśmy udział w lekcjach języka niemieckiego i odwiedziliśmy urząd gminy. Każdy wieczór spędzaliśmy wszyscy razem na boisku szkolnym, gdzie mogliśmy porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i oczywiście pograć... W programie znalazły się takie atrakcje jak jaskiniowe kąpieliska termalne w Miszkolc-Tapolca. W naturalnych krasowych korytarzach i salach można było spędzić czas w gwiezdnej sali, podziemnej rzece czy ogromnym jacuzzi. Zwiedziliśmy też Szerencs, gdzie zobaczyliśmy ufortyfikowany dwór z biblioteką, muzeum i trzecią na świecie pod względem liczby eksponatów kolekcją pocztówek. Niezwykle ciekawa była też wycieczka do kamieniołomu, gdzie ubrani w kaski i kamizelki odblaskowe zobaczyliśmy przygotowania do wysadzenia skał. Pojechaliśmy też do Vizsoly, gdzie przechowuje się oryginalny egzemplarz tzw. Biblii z Vizsoly – czyli pierwszy przekład Pisma Świętego na język węgierski. Tu każdy uczeń mógł wydrukować stronę Biblii tak samo jak za czasów Gutenberga. Chętni mogli tez samodzielnie wykonać arkusze papieru czerpanego. Nie zabrakło dreszczyku emocji, bo w programie była również wyprawa do parku linowego i zjazd torem saneczkowym. Jednak największe wrażenie zrobiła chyba na wszystkich wycieczka w przyczepie traktora, którym udaliśmy się przez pola i lasy do zagrody żubrów. W ostatnim dniu naszego pobytu w Ratce urządzono dla nas przyjęcie pożegnalne - był grill, zabawy sportowe, zabawy językowe, wspólna dyskoteka i pyszny poczęstunek. Żal było odjeżdżać, bo mieszkańcy Ratki przyjęli nas i ugościli niezwykle miło, a wrażenia po tym niezwykłym wyjeździe pozostaną w naszych wspomnieniach na długo.

Anna Mierzwa

2011 Wyjazd do Ratki. LeF