Próbny alarm przeciwpożarowy

W środę, 3 czerwca 2015 roku, w trosce o bezpieczeństwo uczniów i pracowników naszej placówki został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy połączony z ewakuacją uczniów i pracowników budynku szkoły.

Akcja przebiegała z udziałem Ochotniczej Straży Pożarnej z Krzyżanowic. Ewakuacja odbyła się bardzo sprawnie, a osoby odpowiedzialne dopilnowały, aby w salach pozamykać okna, a klasy pozostawić otwarte, tak, aby strażacy mieli w razie potrzeby do nich dostęp. Uczniowie po usłyszeniu alarmu - trzech długich sygnałów dzwonka, sprawnie wyszli z klas, pozostawiając swoje rzeczy w sali i bezpiecznie opuścili teren budynku. Pokazali tym samym, że znają procedurę na wypadek pożaru oraz wyjścia ewakuacyjne.

Po opuszczeniu szkoły każdy nauczyciel zdał pani dyrektor raport, ilu uczniów jest obecnych i czy wszyscy opuścili teren zagrożony pożarem. Okazało się, że podczas ewakuacji w budynku został jeden chłopiec – później dowiedzieliśmy się, że było to celowe działanie. Dzięki temu uczniowie zobaczyli także jak wygląda szukanie zaginionych i udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Po zakończeniu ewakuacji strażacy wyjaśnili na czym polega ich praca, wytłumaczyli, co znajduje się w wozie strażackim oraz pokazali gaszenie symulowanego pożaru.

To było ciekawe, ale przede wszystkim pouczające doświadczenie.

2011 Próbny alarm przeciwpożarowy. LeF