Akcja „Sprzątania świata” w naszej szkole

sprzatanie swiata mW ubiegły piątek tj. 2 października odbyła się w naszej szkole coroczna już akcja „Sprzątania Świata”. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami perfekcyjnie przygotowali się do tego dnia.

Może zacznijmy od początku...

Sprzątanie Świata (ang. Clean Up the World) – międzynarodowa kampania odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.

Akcja "sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r. , kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu. Koordynatorem jest organizacja społeczna Clean up Australia. W poprzednich latach hasłąmi  przewodnimi akcji były:

• 2011 – Lasy to życie - chrońmy je
  • 2012 – Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę
  • 2013 – Odkrywamy czystą Polskę
  • 2014 – Turysto! Szanuj środowisko!
  • 2015 – Wyprawa-poprawa

Uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum prężnie pracowali na terenie wokół szkoły, boisk szkolnych oraz orlików. Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wzięli udział w prezentacji dotyczącej segregacji śmieci. Klasy drugie gimnazjum wraz z opiekunami wybrały się do parku przy Pałacu Różanym by wraz z tamtejszymi podopiecznymi zintegrować się i szerzyć ową kampanię. Po męczących dla uczniów pracach fizycznych wszyscy wybraliśmy się na całotygodniowo wyczekiwany weekend, który był wyjątkowo słoneczny i ciepły.

2011 Sprzątanie świata w naszej szkole. LeF