Kolorowy Dzień Języków Obcych

dzien jezykowW środę 28 października obchodziliśmy w ZSO Krzyżanowice Europejski Dzień Języków. Tegoroczne hasło to „English and German Fun Day” i jak na prawdziwy dzień zabawy językami obcymi przystało, był on wesoły i bardzo kolorowy. Wszyscy uczniowie ubrali się w wybrany wcześniej kolor, na korytarzach czy na sali gimnastycznej nie było najmniejszych problemów z identyfikacją poszczególnych klas.

Nasze maluszki, czyli uczniowie klas I-III SP, oblegali salę gimnastyczną na pierwszej i drugiej lekcji. Było bardzo czerwono, niebiesko, żółto i pomarańczowo. Gimnazjaliści pod nadzorem anglistów i germanistów przygotowali dla swoich młodszych kolegów „stoiska”, przy których nasi młodzi trenerzy ćwiczyli z dziećmi zwroty, słówka i proste rozmówki w języku angielskim i niemieckim. Nie zabrakło prawdziwych rekwizytów: zabawek, puszek z cyferkami, tunelu, hulajnogi do zrobienia obowiązkowej rundki czy kolorowych samodzielnie wykonanych przez uczniów flash cards - czyli kart pracy z rysunkami kolorów, zwierzątkami, jedzeniem itp. Dzieci były pochłonięte zabawą- nauką, a młodzi trenerzy poznali, że praca nauczyciela może dawać wiele satysfakcji, ale też wymaga również sporo pracy. Część gimnazjalistów prowadziła te warsztaty w ramach swojego projektu edukacyjnego.

Klasy starsze IV–VI SP i I–III Gimnazjum wzięły udział w dwóch quizach czyli konkursach wiedzy o krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Konkursy dla gimnazjum poprowadziły gimnazjalistki podopieczne pani Ani Mierzwy - Maja Adamik, Wiktoria Kolorz, Paulina Krupa i Wiola Biczysko, a konkurs dla klas IV-VI SP poprowadziły uczennice pani Ewy Kuczery - Iza Bałajda, Kasia Moskwa i Kasia Wiącek. Wyniki naszych potyczek klasowych przedstawiają się następująco - w Gimnazjum I miejsce zdobyła klasa IIIG, II miejsce – klasa II bG, III miejsce zajęła klasa IIaG, IV miejsce to klasa IG. W Szkole Podstawowej najlepsza okazała się klasa VIa, drugie miejsce zajęły klasy VIb i Vb, trzecie miejsce zajęły klasy Va i IVb, czwarte miejsce to klasa IVa.

Nikt nie wątpi w ważność umiejętności porozumiewania się w języku obcym. A to, że można się uczyć języka obcego w zabawie czy przez emocjonujące współzawodnictwo w konkursach może tę naukę jedynie urozmaicić i uatrakcyjnić. Tegoroczny English and German Fun Day uważam za udany.

Ewa Kuczera oraz cały Zespół Języków Obcych

2011 Kolorowy Dzień Języków Obcych. LeF