Współpraca ze szkołą w partnerskiej miejscowości Ratka (Węgry)

Współpraca Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach ze Szkołą Podstawową w Ratce trwa już 17 lat. Językiem kontaktowym tej współpracy jest język niemiecki, gdyż jest to szkoła mniejszości niemieckiej. W ramach naszego partnerstwa odbyło się jedenaście wymian uczniowskich. Pięć razy nasi uczniowie gościli w zaprzyjaźnionej Ratce (w roku: 1999, 2001, 2003, 2008 oraz 2012), sześć razy zaś uczniowie z Ratki wraz z panią dyrektor i opiekunami odwiedzili Krzyżanowice (w roku: 1998, 2000, 2002, 2004, 2009 oraz 2013).

Pobyty w Ratce były zawsze bardzo atrakcyjne i ciekawe. Tamtejsza społeczność szkolna przygotowywała programy bogate w wycieczki, na których można było podziwiać krajobrazy Średniogórza Północnego. Zwiedziliśmy pobliskie miasta (Miszkolc, Tokaj, Szerencs, Sarospatak). Wielką atrakcją wśród młodzieży cieszyły się jaskiniowe kąpieliska leżące w Miszkolc-Tapolca oraz baseny w pobliskich miejscowościach. Nasi uczniowie mieli również okazję uczęszczać na zajęcia szkolne, a także brać udział w rozgrywkach sportowych, zabawach i dyskotekach organizowanych przez młodzież i nauczycieli. Dzięki tym doświadczeniom poznali tamtejszą rzeczywistość szkolną. Pobyty w gościnnych domach pomogły zaś poznać zwyczaje panujące w rodzinach, zasmakować miejscowych potraw oraz przyjrzeć się codziennemu życiu.

Również nasza szkoła starała się jak najbardziej uatrakcyjnić pobyty młodych Węgrów wraz z opiekunami w Krzyżanowicach. Organizowaliśmy wycieczki autokarowe (Kraków, Rybnik, Radzionków, Racibórz, Łubowice, Hulczyn oraz Bogumin w Republice Czeskiej), a także wycieczki rowerowe do pobliskich miejscowości, które wypełnione były wieloma atrakcjami naszej gminy. Gdy pogoda dopisywała organizowaliśmy również wyjazdy na basen i ogniska. Uczniowie z Ratki mieli także okazję poznać naszą szkołę. Uczestniczyli w zajęciach szkolnych, na sali gimnastycznej miały miejsce turnieje, w których uczniowie rywalizowali między sobą, a także bawili się na szkolnych dyskotekach. W Urzędzie Gminy Krzyżanowice uczniowie podczas każdej wizyty spotykali się z Wójtem Gminy. Czas spędzony w naszych domach węgierskie dzieci mogły zaś wykorzystać na przyjrzeniu się naszym zwyczajom.

Wzajemna współpraca przybliżyła nam bardzo kulturę i tradycje panujące w naszych miejscowościach, zaowocowała wieloma przyjaźniami, a także ukazała uczniom jak wielką rolę odgrywa znajomość języków obcych.

 

2011 Współpraca z Ratką. LeF
Powered by Joomla 1.7 Templates