Zielony Tydzień w naszej szkole

dzien ziemiDzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.

Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, będącą okazją do wykorzystania sprzyjającej aury. Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.

W naszej szkole „Zielony Tydzień” już od kilku lat jest obchodzony w kwietniu. Z tej okazji w poniedziałek członkowie kółka teatralnego pod kierunkiem pani Magdaleny Ottlik zaprezentowali uczniom szkoły podstawowej przedstawienie pod tytułem „Leśny duch”.

We wtorek klasa 4b miała pogadankę dotyczącą segregacji śmieci i prezentację pt. „Gdy odpady segregujesz, to i siebie ratujesz”. Uczniowie klas piątych i szóstej obejrzeli film biograficzny pt. „Mój biegun”.

Członkowie EKOZESPOŁU wraz z opiekunkami p. J. Rogala i p. H. Fulneczek udali się w środę na wycieczkę rowerową do Tworkowa, aby po drodze obserwować jak przyroda budzi się do życia oraz podziwiać piękne krajobrazy najbliższej okolicy. Głównym celem naszej wyprawy była gra terenowa „Tworkowskie Strachy”, przeprowadzona przez p. Celinę Hanczuch. Gra dostarczyła nam wielu emocji a po znalezieniu ukrytych skarbów zapoznaliśmy się legendami dotyczącymi Hrozy i Utopców. Ostatnim skarbem okazała się pieczęć, którą udokumentowaliśmy nasze zmagania. Miłym akcentem było upieczenie kiełbasy na ognisku, które sami przygotowaliśmy i szczęśliwi udaliśmy się do domów.

Czwartek był dniem DOŚWIADCZEŃ. Uczniowie najmłodszych klas naszej szkoły udali się do sali 301, gdzie Sandra, Kamila, Justyna, Marta i Michał wraz z panią Haliną Fulneczek prezentowali doświadczenia fizyczne.

2011 Zielony Tydzień. LeF