Kim są współcześni patrioci?

pl flagaW środę, 18 listopada, uczniowie klas szóstych przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. „Nasz dom, nasz kraj” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Były wiersze, głębokie słowa, wymowna piosenka „Tutaj jestem” G. Turnaua i polski taniec „Mazur”. Dzięki temu uczniowie naszej szkoły mogli odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dla nich jest ojczyzna i patriotyzm.

Dla jednych „ojczyzna jest domem – jednym, wielkim, pięknym domem, w którym czują się bezpiecznie, wśród rodziny, przyjaciół i znajomych”. Dla drugich ojczyzna może jest tym wszystkim, o czym pisał niegdyś Tadeusz Różewicz:

„Ojczyzna to kraj dzieciństwa;

Miejsce urodzenia (…);

Miasto, miasteczko, wieś;

Ulica, dom, podwórko;

Pierwsza miłość;

Las na horyzoncie;

Groby (…)

Dla innych „ojczyzna to nie tylko ziemia, kultura czy historia, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją zamieszkują. Zaś dla wielu z nas współczesny patriotyzm kojarzy się z miłością dla bliskich, poświęceniem i szacunkiem dla innych, tolerancją dla słabszych, bezinteresowną pomocą, odpowiedzialnością w szkole i w pracy, dobrym wykształceniem, życzliwością i uprzejmością na co dzień.

2011 Święto Niepodległości. LeF