Eksperymenty z chemikami

chemiaDnia 11 maja grupa uczniów z trzecich klas gimnazjum wybrała się pod opieką nauczyciela chemii p. Krystyny Wyrtki do Centrum Kształcenia  Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu  na chemiczne warsztaty laboratoryjne pt. "EKSPERYMENTUJ Z NAMI CHEMIKAMI- POZNAJ, DOŚWIADCZ, ZROZUM". Uczniowie mogli "pobawić się" chemią w praktyce...

Teorii nauczyli się już bowiem podczas swojej 3-letniej edukacji w tej szkole. W sposób praktyczny badali między innymi  za pomocą papierka wskaźnikowego, lakmusowego, fenoloftaleiny czy oranżu metylowego odczyny przygotowanych substancji, roztworów i produktów, otrzymywali barwne wodorotlenki mając do dyspozycji przygotowany sprzęt i odczynniki  chemiczne, dopasowywali je tak, aby przeprowadzić  reakcje strącania:

NIEBIESKIEGO wodorotlenku miedzi(II),

BRĄZOWEGO wodorotlenku żelaza (III),

BIAŁEGO wodorotlenku glinu.

Opisywali oni również zawartości swoich probówek  za  pomocą wzorów sumarycznych, różnymi sposobami otrzymywali pod okien nauczycieli te same sole, poznali w praktyce różnicę pomiędzy zjawiskiem fizycznym a reakcją  chemiczną.

Zapraszamy do pooglądania w galerii wykonanych w tamtejszym laboratorium zdjęć.

2011 Eksperymenty z chemikami. LeF