Spektakle profilaktyczne w naszej szkole

2012 spektakl-malyOdwiedzili nas aktorzy Krakowskiego Impresariatu Artystycznego ze spektaklem profilaktycznym pt. „Dziś są moje urodziny” dla uczniów klasy IV – VI Szkoły Podstawowej oraz „Pętla” dla uczniów Gimnazjum.

Dnia 16.11.2012 w naszej szkole odbył się spektakl dla klas IV-VI SP o tematyce profilaktycznej dotyczącej tolerancji ogólno pojętnej, a w szczególności tolerancji w stosunku do osób niepełnosprawnych. Aktorzy przedstawili nam historię niepełnosprawnej intelektualnie i ruchowo dziewczynki. Julka często opuszcza szkołę z powodu złych relacji z rówieśnikami. Ma także problem z pamięcią, gdyż często zdarza jej się zapomnieć o różnych sprawach. Julka mieszka z młodszym bratem Arturem, a także starszym bratem Darkiem, który utrzymuje całą rodzinę, gdyż rodzice zginęli w wypadku. Darek nie radzi sobie z obowiązkami względem rodzeństwa, ponieważ ciężko pracuje, by rodzina mogła żyć w dostatku. Julka sprawia wiele problemów w szkole, a także wdaje się w złe towarzystwo, w którym „przyjaciółka” Kasia wykorzystuje naiwność niepełnosprawnej dziewczynki. Darek całkowicie się poddaje i podejmuje ostateczną decyzje o wysłaniu Julki do Szkoły Specjalnej w Krakowie. Julka nie jest z tego powodu zadowolona, ale sama rozumie, że nie ma innego wyjścia. Historia kończy się rozmową starszego brata z dyrektorem Krakowskiej szkoły, która wywarła na Darku wiele negatywnych emocji.

Zadaniem uczniów było uruchomienie wyobraźni i stworzenie zakończenia do historii Julki o której Darek został telefonicznie poinformowany przez dyrektora szkoły. Wśród uczniów pojawiło się wiele ciekawych propozycji. Aktorzy poprzez dyskusję z uczniami uświadamiali, iż osoby niepełnosprawne należy traktować z szacunkiem oraz konieczna ze strony uczniów jest umiejętność bycia tolerancyjnym. Spektakl został podsumowany ogromnymi brawami, które świadczyły o tym, iż przedstawienie bardzo się uczniom podobało.

W tym dniu przedstawiony został także drugi spektakl tych samych aktorów, ale skierowany do uczniów Gimnazjum. Tematyką przedstawienia było uzależnienie od narkotyków. Celem spektaklu było uświadomienie uczniom jakie skutki powoduje zażywanie środków odurzających. Poprzez narkotyki człowiek poświęca nie tylko zdrowie, ale i rodzinę, przyjaźń, a nawet życie. Człowiek uzależniony wkracza na drogę przestępczą w calu uzyskania środków na używki. Wyjście z uzależnienia jest możliwe, jednak bardzo trudne. Aktorzy poprzez swój występ przekonali uczniów, że nie warto nawet próbować sięgać po narkotyki, gdyż cena za to może być naprawdę wysoka.

2011 Spektakle profilaktyczne w naszej szkole. LeF