Mamo, tato nie pal!

Apel dzieci kl. I–III Szkoły Podstawowej do dorosłych…

W dniach 16, 19, 21 listopada w klasach I-III Szkoły Podstawowej w Krzyżanowicach zrealizowany został jeden z modułów ogólnopolskiego programu profilaktycznego pt. „Nie pal przy mnie, proszę”. Wprowadzeniem do tematu była krótka wypowiedź, która miała uświadomić dzieciom, że palenie papierosów jest szkodliwe dla organizmu człowieka. Następnie zastosowano metodę burzy mózgów polegającą na swobodnym wypowiadaniu się uczniów na temat palenia papierosów w ich domach przez członków rodziny. Uświadomiono dzieciom, że człowiek palący papierosy nie jest złym człowiekiem, po prostu osoba ta może nie wiedzieć jak bardzo szkodzi swojemu zdrowiu. Wyjaśnione i omówione zostało pojecie „palenie bierne”. Przeprowadzono rozmowę z uczniami o tym jak należy się zachować wtedy, kiedy w towarzystwie dzieci osoba dorosła pali papierosy. Przedstawiono uczniom kilka skutków palenia papierosów, które szkodliwie wpływają na organizm palacza oraz znajdujących się w otoczeniu palaczy dzieci. Następnie uczniowie skupili się na historyjce Marka, będącego biernym palaczem z powodu regularnego odrabiania lekcji w towarzystwie palących rodziców. Kłęby dymu papierosowego miały negatywny wpływ na zdrowie Marka, co doskonale zauważyli uczniowie wszystkich klas. Wywieszone na tablicy plakaty o tematyce palenia papierosów zostały po kolei omawiane przez uczniów. Na zakończenie podsumowano informacje przedstawione na zajęciach, aby uczniowie wynieśli jak najwięcej wiedzy o szkodliwości palenia papierosów .

Ostatnim zadaniem było ogłoszenie konkursu plastycznego pt. „Mamo, tato nie pal”. Oto laureaci konkursu:

Kl. I SP

Maja Wróbel